BUDOWA KOŚCIOŁA
Każda parafia w Kościele powinna mieć przynajmniej jedne kościół, w którym wierni mogliby gromadzić się na wspólną lub indywidualną modlitwę, a szczególnie na Eucharystii. Kościół potrzebny jest także, aby był miejscem jednoczenia się i integracji wspólnoty parafialnej, pod duchowym przewodnictwem, mianowanego przez biskupa diecezji, księdza proboszcza i jego współpracowników, w Chrystusowym kapłaństwie, czyli księży wikariuszy. Jest to sprawa ważna i z pewnością bardzo potrzebna każdej wspólnocie parafialnej.
A co zrobić, kiedy na nawo budowanym osiedlu mieszkaniowym takiego kościoła nie ma?
Odpowiedź, wydawałoby się, jest bardzo prosta: należy taki kościół zbudować! I tu kończą się łatwe sprawy, a zaczyna trudna, mozolna i wieloletnia praca, nad wzniesieniem odpowiedniego budynku sakralnego…
Budowa kościoła zaczęła się, po wcześniejszym przygotowaniu odpowiedniego projektu i uzyskaniu wszystkich stosownych pozwoleń administracyjno–budowlanych, na wiosnę Roku Pańskiego 2006. Ze względu, na dość skromny budżet budowy kościoła, który w 80% pochodzi z ofiar wiernych i życzliwych parafian (pozostała część to dofinansowanie z Kurii Biskupiej, zbiórki z innych parafii, dochód z festynu parafialnego), Ksiądz Proboszcz zdecydował się na budowanie w tzw. systemie gospodarczym, czyli tylko większe i wymagające prace są wykonywane przez firmy budowlane, natomiast wszystko co jest możliwe, wykonuje się w ramach własnych umiejętności i pomocy życzliwych osób.
Rocznie na budowę wydaje się około 300 – 400 tysięcy złotych, co przy tak znacznej inwestycji, ciągle jest „kroplą w morzu potrzeb”, ale jak na skromne możliwości parafii, jest to dość duża inwestycja, dzięki czemu budowa jest systematycznie realizowana.
Ponieważ parafia bardzo szybko się powiększa, to równolegle do budowy samego kościoła, jest też systematycznie budowane całe zaplecze duszpasterskie, w którym mogą odbywać się nie tylko msze święte, czy nabożeństwa, ale również spotkania dla różnych grup i wspólnot parafialnych (kandydaci do bierzmowania, lektorzy i ministranci, dzieci w salce rekreacyjno–sportowej, schola dziecięca).
Jak więc widzimy, budowanie w dzisiejszych czasach nie jest ani łatwe, ani proste, pomimo ogromnego postępu w technice i sztuce budowania. Największym problemem budowy kościoła, są oczywiście trudne i delikatne sprawy finansowe, ale głęboko wierzymy, że dzięki Bożej łasce i ludzkiej życzliwości uda nam się w końcu zakończyć dzieło, które z pewnością będzie służyło wielu pokoleniom chrześcijan, mieszkających na tym pięknym osiedlu naszego miasta.
WSPARCIE BUDOWY
Tradycyjny przelew bankowy:
Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego
Rynek Koszycki 1, 64-920 Piła,
Konto Parafialne: PEKAO SA II O/Piła
56 1240 1705 1111 0000 1901 6140